A teraz jesteś tu:
Start > asl > Interkom Sena SMH5-FM – testy i opinie

Interkom Sena SMH5-FM – testy i opinie

interkom sena SMH5-FM

INTERKOM SENA SMH5-FM

     Po kilometrach „ciszy” w kaskach zdecydowaliśmy się na zakup interkomu. Po długich poszukiwaniach i zapoznaniu z ofertą wielu producentów, nasz wybór padł na interkom Sena, model SMH5-fm-01. O naszych wrażeniach na temat tego interkomu za chwilę, na początek rozszyfrowanie oznaczeń modelowych.

Dostępne wersje interkomu Sena SMH5:
SMH5-01 – interkom o zasięgu 400m z mikrofonem na wysięgniku (dla kasków otwartych oraz z uchylną szczęką)
SMH5- 02 – interkom o zasięgu 400m z mikrofonem na kablu (dla kasków zamkniętych)
SMH5-fm-01 – interkom o zasięgu 700m z mikrofonem na wysięgniku (dla kasków otwartych oraz z uchylną szczęką). interkom dodatkowo posiada odbiornik FM (możliwość zapamiętania 10 stacji)
SMH5-fm-02 – interkom o zasięgu 700m z mikrofonem na kablu (dla kasków zamkniętych). interkom dodatkowo posiada odbiornik FM (możliwość zapamiętania 10 stacji)

Do tego każdą wersję można zakupić w opakowaniu z jednym interkomem lub dwoma (na opakowaniu przy wersji pojawia się „DUAL”  oraz „D” w kodzie produktu, np. SMH5D-FM
Jak łatwo się domyślić zestaw w wersji „DUAL” jest tańszy niż dwa pojedyncze interkomy. Dla tego nawet jeśli nie potrzebujecie dwóch sztuk, warto dogadać się z kimś kto także planuje zakup. Zaoszczędzić można ok 150zł.

Kilka najważniejszych parametrów, które wpłynęły na nasz wybór interkomu SENA SMH5-FM:

 • Łączność w technologii bluetooth 3.0
 • Możliwość parowania z 3 innymi interkomami (niestety brak funkcji konferencji, w każdego użytkownika trzeba się „w dzwonić”. Wybór użytkownika jest jednak bardzo prosty, wystarczy przycisnąć przycisk odpowiednią liczbę razy).
 • Możliwość parowania z GPS, odtwarzaczem MP3 oraz dwoma telefonami jednocześnie. Niestety interkom działa na zasadzie priorytetów, w kolejności: telefon, interkom, radio, inne urządzenie. Oznacza to że np. nie da się jednocześnie słuchać muzyki, instrukcji nawigacji i prowadzić rozmowy, jedyną opcją/możliwością jest odpowiednie podłączenie tak urządzenia gps, by słuchać instrukcji nawigacji oraz muzyki z tego samego urządzenia.
 • Możliwość oddzielnej regulacji poziomu głośności dla poszczególnych źródeł: rozmowa, radio, GPS, mp3.
 • Interkom umożliwia podstawowe sterowanie odtwarzaczem: play, pauza, następny poprzedni.
 • Możliwość współdzielenia się muzyką. Niby błahostka, ale w rzeczywistości bardzo przydatna funkcja.
 • Długi czas pracy urządzenia nawet 7h, przy dosyć krótkim czasie ładowania ok 2-3H.
 • Możliwość jednoczesnego ładowania oraz użytkowania interkomu. Przydatna funkcja przy pokonywaniu bardzo długich odcinków tras jednego dnia lub gdy zapomnimy naładować interkom przed wyjazdem. Producent dostarcza w zestawie tylko przewód USB/mikro USB, więc w odpowiednią ładowarkę musimy zaopatrzyć się we własnym zakresie.
 • Układ filtrów oraz wzmacniaczy dla czystej jakości dźwięku, nawet przy dużym szumie w kasku. Nie bez znaczenia jest tu także montaż głośników, im mniejsza przestrzeń między uchem a głośnikiem tym lepiej. W zestawie znajdują się 10mm dystanse dla lepszego dopasowania w kasku. Niestety w kaskach z płytką przestrzenią na uszy mogą wystąpić problemy z instalacją głośników, gdyż nie należą one do najcieńszych, ich grubość to 7mm. Wielu producentów posiada cieńsze głośniki, na szczęście w przypadku SENA grubość przekłada się na jakość dźwięku.
 • Wsparcie producenta darmowymi aktualizacjami oprogramowania poprzez stronę internetową (strona w języku angielskim). Tutaj trzeba wspomnieć, że niestety brak jest instrukcji do interkomu w języku polskim.  Dostępna jest jedynie jej skrócona wersja na stronie wyłącznego dystrybutora na kraj, jednakże pozwala ona w pełni poznać obsługę urządzenia.
 • Szeroki zakres temperatur (dane producenta: minus 10, plus 55), choć nie do końca on powala. W sezonie letnim na południu europy zbliżenie się do górnej granicy nie jest rzadkością. W niedługim czasie sprawdzimy jak interkom sprosta bałkańskim upałom.
 • Na koniec to co sprawiło że wybraliśmy ten interkom a nie inny… obsługa urządzenia, a dokładnie „magiczne pokrętło/przycisk”, opatentowanego przez SENA – JOG Dial. Za jego pomocą obsługuje się praktycznie wszystkie funkcje interkomu. Przycisk jest duży i łatwy w obsłudze nawet w rękawicach motocyklowych. Jest to niezmiernie ważne, jakoś nie wyobrażamy sobie operowania w rękawicach mikro przyciskami na interkomie, jak to proponuje wielu producentów.

     Podsumowując interkom SENA SMH5 to bardzo ciekawa propozycja w rozsądnej cenie. Na pewno znajdzie się ktoś kto powie, że można kupić coś dużo taniej. Jednak będą to już typowo chińskie produkty, które nie zagwarantują 100% wodoszczelności, czy też łatwej obsługi i wystarczająco długiej pracy na jednym ładowaniu baterii. Gdy dodamy do tego słabą jakość głośników i filtrów chińskich interkomów okaże się, że SENA SMH5 jest warta swojej ceny. Dostajemy zgrabne urządzenie, w całości pokryte przyjemną w dotyku gumą. Interkom jest bardzo łatwy w użytkowaniu, jego obsługa jest prosta i nie wymaga długiej nauki. Sam importer także dołożył odpowiednich starań dostarczając instrukcje w wersji elektronicznej, dzięki której możemy w pełni skonfigurować interkom do własnych potrzeb. Dźwięk z głośników jest bardzo dobrej jakości, umożliwia prowadzenie rozmów czy też słuchanie muzyki nawet przy większych prędkościach oraz ze stoperami w uszach. Dzięki odpowiednim filtrom nawet prowadzenie rozmowy telefonicznej gdy w kasku hula wiatr nie stanowi problemu.
Jesteśmy zadowoleni z dokonanego zakupu i już nie możemy się doczekać jak spisze się na tegorocznej wyprawie „to gdzie teraz na Bałkany”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polub lub udostępnij na:
 • Bartek

  Gdzie to w naszym Świętym Mieście można takie coś obejrzeć? BielBike czy coś innego?

  • Kaś

   My kupowaliśmy na Allegro, ale ostatnio widziałam że mają w Motoport na Legionów.

 • Michał Lene

  Pytanie za 100pkt! Wiecie czy jest możliwość parowania z intercomami innych producentów? 🙂

Top

Polub nas na: