A teraz jesteś tu:
Start > asl > Apteczka motocyklowa

Apteczka motocyklowa

apteczka DIN 13167 motocyklowa

Zgodnie z polskim prawem nie ma obowiązku wyposażania samochodów osobowych oraz motocykli w apteczki. Prawo jednak wyraźnie nakazuje udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku. Dlatego odpowiednio wyposażona apteczka pozwoli w bezpieczny dla wszystkich sposób udzielić skutecznej pomocy poszkodowanym oraz zabezpieczy Ciebie jako niosącego pomoc. Wybierając się poza granice Polski należy pamiętać, że większość krajów UE (np. Słowacja) wymaga od uczestników ruchu drogowego posiadanie apteczki. Teoretycznie zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym, wyposażenie pojazdu definiują przepisy kraju w którym ten pojazd jest zarejestrowany. Ale czy warto szukać wymówki w sprawie, która dotyczy również naszego bezpieczeństwa? Poza tym, chcecie dyskutować o Konwencji Wiedeńskiej z zagranicznym policjantem?

W związku z brakiem Polskiej Normy w zakresie pierwszej pomocy, a co za tym idzie wymaganego składu apteczki, jak większość europy korzystamy z norm niemieckich. Punktem wyjścia dla apteczki motocyklowej jest norma DIN 13167, opracowana dla kierowców jednośladów ( rowerów, skuterów oraz motocykli ). Zgodnie z tą normą apteczka motocyklowa powinna zawierać:

2 pary rękawiczek jednorazowych,
1 x plaster samoprzylepny w rolce 5 m x 2,5 cm,
14 x zestaw plastrów opatrunkowych,
1 x opatrunek indywidualny M,
1 x opatrunek indywidualny G,
1 x koc ratunkowy 210 cm x 160 cm (folia NRC),
1 x chusta opatrunkowa 60 cm x 80 cm,
1 x nożyczki 14,5 cm,
2 x chusteczka nasączona,
1 x instrukcja pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych.

Taka apteczka ma zazwyczaj wymiary około 150 x 100 x 50mm i posiada w komplecie rzepy do zamocowania do ramy. Można również znaleźć wiele innych sposobów mocowań apteczek dedykowanych typowo motocyklistom, np.: montowane przy tablicy rejestracyjnej lub zintegrowane z saszetką do tangbag-u.

Samo posiadanie apteczki na niewiele się zda jeśli nie wiemy co się w niej znajduje i co do czego służy. Naszym zdaniem watro taką apteczkę wzbogacić o kilka pozycji, dzięki którym niesienie pomocy będzie skuteczniejsze oraz bezpieczniejsze.

Rękawiczki ochronne

Podstawą pierwszej pomocy jest bezpieczeństwo ratownika. Dlatego rękawiczki są zawsze numerem jeden w każdej apteczce. Najtańsze są rękawiczki lateksowe: miękkie i elastyczne, doskonale dopasowują się do rąk, niestety mogą wywołać reakcje alergiczne. Do apteczki zgodnie z normą rekomendowane są rękawiczki winylowe, mniej podatne na rozdarcia od lateksowych, jednak znacznie mniej elastyczne. Najlepszą opcją są obecnie rękawiczki nitrylowe. Posiadają dużo lepszą elastyczność niż winylowe przy czym odznaczają się większa wytrzymałością i odpornością przebicia i przecięcia od wymienionych wyżej. Rzadko są przyczyną reakcji alergicznych.

Standardowo w apteczce są 2 pary rękawiczek. Ilość miejsca jaką zajmują jest tak znikoma, że warto dodać co najmniej drugie tyle. Kiedy w wypadku jest kilku poszkodowanych zawsze kiedy niesiemy pomoc kolejnemu powinniśmy zmieniać rękawiczki, ponieważ nie wiemy czy któryś z nich nie jest chory, a nie chcemy zaszkodzić nikomu. Poza tym nie są to rzeczy trwałe i mogą ulec szybkiemu zniszczeniu szczególnie kiedy ratownik/ ratowniczka ma długie paznokcie.

Maseczka do resuscytacji

Maseczki do sztucznego oddychania nie są uwzględnione w apteczce motocyklowej, jednak warto o nich pamiętać, w niektórych krajach takich jak Słowacja są obowiązkowe! Podobnie jak rękawiczki pomagają dbać onasze bezpieczeństwo podczas czynności reanimacyjnych typu usta-usta. Dzięki zastosowaniu ustnika i zawartych w nim filtrów zmniejsza się ryzyko zakażenia, chroniąc przed bezpośrednim kontaktem z wydzielinami poszkodowanego. Na folii zazwyczaj nadrukowana jest instrukcja udzielania pierwszej pomocy, która się przydaje w kryzysowych sytuacjach.

Wiele osób ma opory przed podejmowaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Chodzi nie tylko o przełamanie się by dokonać oddechu życia (tu maseczka znacznie ułatwia przełamanie bariery), ale i by wykonać pośredni masaż serca. Ciekawostka: masaż serca bezpośredni wykonuje się na otwartej klatce piersiowej w warunkach sali operacyjnej – tak dla waszej informacji. Jeśli poszkodowany „nie oddycha” (wskazaniem do RKO jest również sporadyczny oddech – tzw. agonalny) i jego serce nie bije (serce z zakłóconym rytmem również bywa niewydolne), bardziej nie da się mu zaszkodzić, możecie tylko pomóc! Dla szybkiego przypomnienia 30 uciśnięć 2 wdechy.

Opatrunki indywidualne, bandaże, kompresy, plastry

Przeznaczone są do tamowania krwotoków, opatrywania ran oraz unieruchamiania ciał obcych w ciele poszkodowanego. W wersji motocyklowej ta część jest znacząco uboga, dlatego warto dołożyć od siebie kilka różnej wielkości bandaży z opatrunkiem oraz jałowych kompresów.

Wszelkie krwawiące rany (pomijając rany głowy), należy ucisnąć jałowym kompresem tamując krwawienie. Jeśli nie mamy żadnych opatrunków, wystarczy że uciśniecie ręką, oczywiście w rękawiczce. Jeśli chodzi o urazy głowy należy mieć na uwadze, że mogą się wiązać z wstrząśnieniem mózgu lub pęknięciem czaski, dla których uciskanie nie jest wskazane. Pamiętajcie jeśli podczas wypadku coś wbiło się w poszkodowanego, nigdy nie wyjmujcie tego sami, zabezpieczcie to przed przemieszczaniem i poczekajcie na pogotowie.

Koc ratunkowy/ folia NRC

Jest to folia termiczna, który pozwala zabezpieczyć poszkodowanego przed nadmiernym przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu (folia dwustronna, są obecnie dostępne również folie obustronnie srebrne), podczas oczekiwania na pogotowie. Jest to niezwykle ważne w przypadku ofiar poważnych wypadków, znacznego ubytku krwi oraz osób nieprzytomnych. Folia posiada dwie strony złotą i srebrną. Srebrna odbija promienie słoneczne, tą stronę przeważnie używamy w przypadku upalnego lata, zabezpieczając przed przegrzaniem. Podczas chłodu odwrotnie, złotą stroną na zewnątrz. Warto pamiętać, że złotą stronę używany również gdy temperatura powietrza jest w okolicach 20OC – to wciąż mniej niż 36,6OC organizmu, dla którego podczas wypadku wytwarzanie ciepła może być dodatkowym obciążeniem. Dla łatwiejszego zapamiętania jak chcecie żeby poszkodowanemu było ciepło to robicie go na „Złotego kurczaka”.

Według mnie wymienione wyżej rzeczy to absolutne niezbędne minimum w pierwszej pomocy. Czyli nasze bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, niesienie pomocy w przypadku zatrzymania krążeniowo -oddechowego poszkodowanego, zatamowanie krwawienia oraz zabezpieczenie przed wychłodzeniem i przegrzaniem. Poniżej kilka rzeczy które w kryzysowej sytuacji na pewno się przydadzą.

Nożyczki

Te które znajdują się na wyposażeniu podstawowych apteczek, zazwyczaj nie nadają się do niczego. Dlatego jeśli kupujecie apteczkę sprawdźcie czy dołączone nożyczki, są na tyle ostre by przeciąć ubranie jeśli jest taka potrzeb. Nożyczki ratownicze powinny mieć zaokrągloną końcówkę zabezpieczającą przed przypadkowym zranieniem naszego poszkodowanego oraz ergonomiczny kształt ( stopkę ).

Chusteczki antyseptyczne

Pakowane pojedynczo chusteczki nasączone środkiem bakteriobójczym i grzybobójczym. Przeznaczone do dezynfekcji drobnych ran oraz dezynfekcji rąk.

Opatrunki rękawowe (codofix)

To elastyczna siatka w kształcie rękawa. Dobra alternatywa dla tradycyjnego bandaża, pozwalająca utrzymać opatrunek na właściwym miejscu, szczególnie w przypadku opatrunków kolan, łokci czy głowy. Przy kupnie trzeba zwrócić uwagę na rozmiar, w zależności od przeznaczenia opatrunku – od palców aż po głowę.

Sól fizjologiczna w ampułkach

Jest to środek uniwersalny głownie przydaje sie do oczyszczenia rany i wypłukania z niej zanieczyszczeń. Nadaje się również do przepłukania oczu.

Pokrowiec na kask z trójkątem ostrzegawczym /odblaskowym

W przypadku wypadku podstawą wszelkich działań jest bezpieczeństwo i dobre oznakowanie miejsca zdarzenia. Z reguły nie ma możliwości wożenia na motocyklu trójkąta ostrzegawczego, dlatego dobrą alternatywą dla niego jest pokrowiec na kask z trójkątem odblaskowym. Używamy go jak tradycyjnego trójkąta, wystarczy nałożyć na kask i ustawić w widocznym miejscu, by ostrzec innych kierowców. Mała rzecz ale warto mieć.

Pamiętajcie, te apteczki mają ratować życie i zdrowie po wypadku. Powinny znajdować się w niej tylko rzeczy, które będą potrzebne. Podczas akcji ratowniczej, musisz mieć swobodny dostęp do jej zasobów. Pod żadnym pozorem nie wkładajcie do niej żadnych leków i innych zbędnych rzeczy!! Podczas akcji ratowniczej nawet jeśli nie wy, to ktoś (w dobrej wierze) może podać je poszkodowanemu, czego niewolo robić! Naszym obowiązkiem jest udzielić niezbędnej pomocy przedmedycznej. Zabezpieczyć poszkodowanych i czekać na odpowiednie służby.

O tym w jakie leki wyposażyć osobistą apteczkę wyprawową znajdziecie TUTAJ.

Polub lub udostępnij na:
Top

Polub nas na: