A teraz jesteś tu:
Start > asl > Paryż – 5 trików przy odkrywaniu nowych miejsc

Paryż – 5 trików przy odkrywaniu nowych miejsc

jak odkryć paryż

Wróciliśmy kilka dni temu ale w głowach cały czas mamy wspomnienie uczucia jakie towarzyszyło nam podczas pobytu w Paryżu. O tym najczęściej odwiedzanym miastem w Europie można usłyszeć chyba wszystko: klimatyczne, piękne, romantyczne, inspirujące, tętniące życiem, drogie, zatłoczone, komercyjne, brudne. I wiecie co, wszystko to jest prawdą. Tylko od nas zależy co będziemy chcieli z tego zobaczyć. Czy będziemy marudzili że „uliczni handlarze” są agresywni i natrętni, że zwykła woda 0,5l kosztuje 14zł, że w kolejce do większości atrakcji trzeba stać ponad godzinę. Czy będziemy cieszyć się z pięknej panoramy miasta, zabytkowych budynków na każdym kroku oraz świeżutkich, pysznych bagietek.

Jadąc do Paryża mieliśmy w planach sporo zwiedzania, ale naszym nadrzędnym celem było odkrycie klimatu Paryża. Wzmocniliśmy odczuwanie klimatu dzięki tym 5 prostym trikom, które polecamy każdemu, kto wybiera się na odkrywanie nowych miejsc.

1. Otoczcie się odpowiednią muzyką

I nie chodzi mi o muzykę, którą dobrze znacie i słuchacie na co dzień. Chodzi mi o coś co normalnie byście nie włączyli ale w tych okolicznościach poprawia humor. Takim paryskim przykładem są piosenki Edith Piaf czy innych francuskich artystów często przy akompaniamencie melodycznego akordeonu – świetnie wprawiają w odpowiedni nastrój. My skorzystaliśmy z gotowej listy francuskich piosenek na YouTube, którą puszczaliśmy do śniadania, które składało się z lokalnych przysmaków.

2. Próbujcie lokalnych przysmaków

My jesteśmy obżarciuchami i temat kuchni regionalnej jest dla nas podstawą do poznawania nowych miejsc. Chyba wszyscy słyszeliście o paryskich bagietkach czy śmierdzących francuskich serach – ciężko je przyrównać do tych znanych z naszych sklepów. Serek typu camembert z fromagerie (sklep tylko z serami) był całkiem nowym doświadczeniem, które zarówno zmasakrowało nasze nosy jak i podbiło nasze serca. Z chrupiącą bagietka z lokalnej piekarni zwaliło nas z nóg… no może wino też troszkę się do tego przyczyniło. A makaroniki i eklerki pokochaliśmy z całego serca.

3. Wstawajcie rano

Wiem jak to jest ciężko wstać podczas urlopu wcześnie rano, to kłóci się z wszelką logiką. Jednak możliwość zobaczenia miasta, które dopiero budzi się do życia, gdzie sklepikarze dopiero otwierają swoje stoiska a normalni turyście przewracają się na drugi bok w swoich łóżkach jest bezcenna. Wtedy najlepiej widać prawdziwy urok miejsca, niezaburzony tłumem i hałasem. Dodatkowym plusem jest brak kolejek do  większości popularnych atrakcji.

4. Nie spieszcie się

Skoro już wstaliście wcześnie rano to już się nie musicie spieszyć. Nie biegnijcie od jednego punktu na mapie do drugiego, zobaczcie co jest pomiędzy. Gwarantuje Wam, że jest wiele urokliwych miejsc, które nie są ujęte w żadnym przewodniku i jedynym sposobem jest zejść z popularnych tras. Miejcie czas na to, żeby usiąść i po prostu być tu i teraz. Zatrzymać się, zamknąć oczy i zapisać w pamięci uczucie, jakie płynie z tego miejsca.

5. Zaplanujcie budżet

Paryż jest drogi, nie „droższy” nie „drogawy”, jest drogi jak nie wiem co. Dlatego dobrze wcześniej określić budżet z przeznaczeniem, ile na co. Dzięki temu możemy pozwolić sobie na dodatkowe przyjemności i nie martwić się czy jak kupimy sobie dużą kawę to czy wystarczy nam na jedzenie czy powrót do domu.

Najważniejsze jest gdzie jesteście, korzystajcie z tego co was otacza. Dla nas Paryż był wspaniałym przeżyciem, dzięki temu, że skupiliśmy się na odkrywaniu miasta wraz z jego atmosferą i klimatem a nie bieganiem za tłumem. Zwiedziliśmy całkiem sporo ale o tym wkrótce.

 

Polub lub udostępnij na:
 • Bardzo podoba mi się punkt 4. Nienawidzę się spieszyć, dlatego jak gdzieś jadę lubię tam spędzić trochę czasu i mieć go na wszystko. Rekord – dwa miesiące w Chinach 🙂

 • Ciekawy patent z muzyką 😉 Paryż poza miejscami turystycznymi nie jest jakoś upiornie drogi…zwłaszcza w porównaniu z Rzymem! 😛
  Ostatnio było dość głośno podwójnej taryfikacji: dla miejscowych i dla turystów.

 • Jeszcze nie próbowałam tego triku ze słuchaniem muzyki ale uważam, że to naprawdę fajny pomysł. Następnym razem sama go wypróbuję:).

 • Justyna

  Paryż ton piękne i wyjątkowe miasto. Chciałabym go kiedyś zwiedzić.
  Pozdrawiam

  • Marysian

   Warto jest to cudowne miasto
   Jestem tam przynajmniej dwa razy W roku i ciągle odkrywam coś nowego.

 • Cenne wskazówki 😉 Paryż jest piękny o każde porze dnia i roku, ale by poznać więcej jego uroków niezapisanych w przewodnikach turystycznych, to polecam zastosować te wszystkie triki 😉
  Pozdrawiam

Top

Polub nas na: