A teraz jesteś tu:
Start > Praktyczne > 4 punkty dzięki którym wybierzecie najlepsze ubezpieczenie na wyjazd

4 punkty dzięki którym wybierzecie najlepsze ubezpieczenie na wyjazd

Ubezpieczenie turystyczne

Przed wyjazdem warto pomyśleć nie tylko o trasie, sprzęcie i pakowaniu, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie. Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam spokojną głowę nawet w kryzysowej sytuacji.

4 punkty, dzięki którym wybierzecie najlepsze ubezpieczenie na wyjazd:

1. EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pozwala na korzystanie z publicznej służby zdrowia w państwach UE/EFTA. Nie ma ona jednak  zastosowania w Szwajcarii, Bośni, Czarnogórze, Albanii, Serbii, Macedonii (wykaz objętych państw) . Dlatego  jeśli się tam wybieracie ubezpieczenie komercyjne jest niezbędne. Popularne są ubezpieczenia turystyczne obejmujące opiekę zdrowotną w nagłych przypadkach podczas wyjazdu. Ubezpieczenia te często można rozszerzyć na ochroną NNW oraz bagaż. Zakres ubezpieczenia należy dostosować do przewidywanych aktywności, po co nam ubezpieczenie na wypadek akcji ratowniczej w górach jeśli planujemy leżeć plackiem na plaży.

2. Cena i zakres ubezpieczenia

Przygotowania do wyjazdu zawsze wiążą się z wzrostem wydatków, dlatego często szukamy najtańszej opcji, czy słusznie? Niska składka oznacza niską kwotę ubezpieczenia. Akcja ratownicza i opieka w szpitalu spowodowana nieszczęśliwym wypadkiem za granicą może nas kosztować tysiące złotych.

Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie dodatkowe o odpowiednio wysokiej sumie ubezpieczenia, nie jesteśmy zdani tylko na placówki publiczne, ale możemy domagać się opieki zdrowotnej w prywatnych klinikach, co na pewno podwyższa standard świadczonych usług.

O tym co dokładnie obejmuje ubezpieczenie informuje OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To jest najważniejszy dokument ubezpieczenia. W nim znajdziecie szczegółowe informacje co w jakich przypadkach się wam należy, a co jest wyłączone z ubezpieczenia. Dokładne przeanalizowanie OWU pozwala na zrozumienie realnego zakresu ubezpieczenia. Przed zawarciem umowy warto dokładnie dopytać o procedury jakie obowiązują podczas zgłaszania szkody. Ważne jest, żeby wasze ubezpieczenie obejmowało również transport do kraju (zarówno nas poszkodowanych jak i w najgorszym przypadku ciała).

3. Assistance

Znalezienie atrakcyjnej oferty assistance dla motocykle jest bardzo trudne, większość ubezpieczycieli posiada jedynie ofertę tylko dla samochodów. W wersji „mini” assistance jest czasem dołączone do oferty  OC i w większości obejmuje tylko terytorium kraju.

Przy kupnie dodatkowego ubezpieczenia assistanse motocykla na wyjazd sprawdźcie dokładnie na co możecie liczyć, te informacje również znajdziecie w OWU. Jeśli planujecie jeździć mało uczęszczanymi drogami, zwróćcie uwagę na limit kilometrów holowania motocykla po awarii lub wypadku (czy macie szanse dotrzeć do najbliższego mechanika). Ważne jest też czy dostaniecie pojazd zastępczy i nocleg dla kierowcy lub pasażera na czas awarii lub w przypadku kradzieży. Przyda się również pomoc przy braku paliwa lub przy przebitej oponie. Można znaleźć oferty pakietu assistanse wraz z ubezpieczeniem turystycznym.

4. Czas ubezpieczenia i okres karencji

Zawierając ubezpieczenie dobrze sprawdźcie termin swojego wyjazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe często mają dodatkowe warunki co do daty rozpoczęcia i okresu trwania ubezpieczenia, np. tylko pełne tygodnie. Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się niespodziewanie, dlatego zadbajcie by każdy dzień waszego wyjazdu był objęty ochroną.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wymają okresu karencji, szczególnie jeśli zapomnieliśmy wykupić ubezpieczenie przed wyjazdem i staramy się nadrobić to będąc za granicą.

UWAGA! Nie zapomnijcie sprawdzić do kiedy macie ważne OC. Nasze krajowe OC obowiązuje w UE, bez żadnych dodatkowych dokumentów, jednak w niektórych krajach potrzebna jest zielona karta (lub ubezpieczenie graniczne). Karta wydawana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe gdzie mamy wykupione OC, często odpłatnie. Lista krajów gdzie obowiązuje zielona karta.

Ubezpieczenie turystyczne podczas wypraw szczególnie wypraw motocyklowych jest niezbędne. Mamy nadzieje, że te 4 punkty pomogą wam wybrać najlepsze ubezpieczenie na wyjazd.

A wy z jakiego ubezpieczenia korzystacie podczas wyjazdów ??

Bezpiecznej podróży 🙂

Polub lub udostępnij na:
 • Ubezpieczenie ważna sprawa – zbyt ważna, żeby ją bagatelizować!

 • Super, że o tym piszesz bo bardzo dużo osób zapomina albo nie wie o EKUZie.

 • Ubezpieczenie ważna rzecz! Sama korzystam z EKUZ przy każdym wyjeździe i chyba odstrasza wszystkie (odpukać) wypadki 🙂

 • Warto dodać, że EKUZ uprawnia do refundacji ryczałtowej i nie pokrywa całości wydatków poniesionych na leczenie.

 • Ola

  Bardzo przydatny artykuł. Zawsze wyrabiam kartę EKUZ przed wyjazdem, a w sumie nigdy tak naprawdę nie wiedziałam z czym to się łączy. Dziękuję za cenne informacje. Pozdrawiam cieplutko!

 • No właśnie, i dobrze też żeby wszelkie ubezpieczenia załatwiać w zasadzie od razu jak rezerwujemy wyjazd i wszystko co z nim związane. Większość ubezpieczeń obejmuje też zdarzenia takie jak nagłe odwołanie podróży z przyczyn niezależnych itp. Więc zabezpiecza nas to przed utratą wszystkich pieniążków wydanych na wyjazd w przypadku gdy musimy z niego nagle zrezygnować.

 • O tak, EKUZ, bardzo ważny i warto się po niego kopnąć. Trochę czasu zejdzie, ale może bardzo pomóc.

 • kika

  Samo EKUZ nie wystarcza naprawdę warto kupić polisę na wyjazd, nie jest to duży koszt. Porównywałam ceny na stronie Rankomat.

  • Kaś

   oczywiście, że nie wystarcza i jak najbardziej namawiamy do kupienia dodatkowego ubezpieczenia. A Ekuz to takie niezbędne minimum podczas wyjazdu.

Top

Polub nas na: