A teraz jesteś tu:
Start > Praktyczne > Apteczka na wyprawę motocyklową – leki

Apteczka na wyprawę motocyklową – leki

jakie leki zabrać na wyjazd

Kolejny artykuł z cyklu przygotowań do wyjazdów oraz wypraw motocyklowych poświęcony apteczce. Tym razem nie będzie to apteczka pierwszej pomocy przedmedycznej o której pisaliśmy wcześniej a apteczka osobista, wakacyjna. To ona zabezpieczy nas na wypadek przypadłości zdrowotnych, które mogą skutecznie popsuć nawet najlepiej przygotowany wyjazd.

To co pakujemy do naszej apteczki wyprawowej zależy głownie od charakteru i miejsca wyjazdu. Z racji tego, że przygotowujemy się do wyprawy na Bałkany kompletujemy własną apteczkę z niezbędnymi lekami. Na miejscu nawet jak znajdziemy aptekę, to nie mamy pewności że uda się nam dogadać czego potrzebujemy.

Pamiętajcie, że „każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”, dlatego wybierając poszczególne leki do swojej apteczki musicie mieć pewność, że nie jesteście na nie np. uczuleni i czy bardziej sobie nie zaszkodzicie niż pomożecie. Wszystkie wymienione niżej leki są tylko naszą sugestią, warto wcześniej skonsultować to z lekarzem albo przynajmniej zapoznać się z działaniem skutków ubocznych.

BÓL

Wszelkiego rodzaju bóle są najpopularniejszymi przypadłościami podczas wyjazdów. Na rynku jest wiele leków przeciwbólowych jednak substancje lecznicze w nich zawarte często się powtarzają, dlatego warto wiedzieć co zawiera dany lek aby nie przekroczyć zalecanej dawki danej substancji czynnej.My proponujemy zabrać:

-Ibuprom (substancja czynna 200mg ibuprofenum) – lek stosowany w leczeniu stanu zapalnego, który jest przyczyną bólu o słabym lub umiarkowanym nasileniu. Dobrze sprawdza się na np. bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle kostne. Dawkowanie 1 do 2 tabletek co 4 godziny po posiłkach, max na dobę 1200mg.

-Pyralgina (substancja czynna 500mg metamizol) – ma działanie silnie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe a nawet przeciwzapalne. Pierwszy wybór na ból o dużym nasileniu oraz gorączkę. Jednorazowo 1-2 tabletki, max na dobę  3,0g

Naproxen EMO żel – miejscowy lek do stosowania zewnętrznego o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym w formie białego żelu o zapachu mentolowym. Świetnie nadaje się do zbolałych pleców oraz karków po całym dniu jazdy.

W tym punkcie warto dopisać jeszcze leki rozkurczowe.

No-spa (substancja czynna 40mg drotaweryna) – stosowany przy skurczu mięśni gładkich, czyli wszelkiego rodzaju kolki, bolesna miesiączki. Można ją łączyć z lakami przeciwbólowymi opisanymi wyżej.

INFEKCJE

Podczas wyjazdów najczęściej spotykamy się z lekkimi przeziębieniami. Kiedy czujemy, że dopada nas choroba warto zacząć od pyralginy ewentualnie ibupromu, który ma działanie przeciwzapalne. Jeśli to nie pomaga, wtedy należy sięgnąć po lek wieloskładnikowy.

Vicks, Fervex są to wieloskładnikowe leki na bazie paracetamolu,  które poza zbijaniem gorączki działają na inne objawy przeziębienia jak katar czy kaszel. Niektóre z nich mogą powodować zwiększoną potliwość dlatego warto brać je przed spaniem.

Orofar MAX – tabletki do ssania na ból gardła z substancjami znieczulającymi o właściwościach odkażających, działa bakteriobójczo i wirusobójczo. Polecamy je wam bo są mocne i skuteczne, ale w tym punkcie możecie zabrać dowolne, które wam pomagają.

W podróży zdarzają się zazwyczaj infekcje górnych dróg oddechowych. Jednak przy dłuższych wyjazdach, mogą zdarzyć się poważniejsze stany wymagające zastosowanie antybiotyku. Jeśli czujecie taką potrzebę, wybierzcie się przed wyjazdem do lekarza pierwszego kontaktu, powiedzcie o swoich planach wyjazdowych, na pewno przepisze wam antybiotyk o szerokim spektrum działania i wytłumaczy w jakich przypadkach i jak go stosować.

Poza infekcjami górnych dróg oddechowych, podczas wyjazdu mogą się nam przytrafić również infekcję skórne typu grzybice, drożdżaki. Występują one nie tylko na stopach ale często również w miejscach intymnych szczególnie u kobiet, na takie przypadłości zabieram:

Clotrimazolum – miejscowe leczenie grzybicy skóry: rąk i stóp, tułowia, podudzi i nóg, a także w leczeniu zakażeń drożdżakowatych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Krem należy smarować na chore miejsce cienką warstwą 2 razy dziennie.

BRZUCH

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe potrafią pojawić się niespodziewanie, dlatego dobrze pomyśleć o tym wcześniej. W tej grupie znajdują się leki na biegunkę, przeciwwymiotne i łagodzące po wyżej wymienionych przypadłościach.

węgiel aktywny – naturalna alternatywa dla tradycyjnych lekarstw, wspomaga układ pokarmowy, łagodzi wzdęcia i uczucie pełności po posiłku. Stosuje się go również przy biegunkach. Dawkowanie w przypadku biegunki to  3-6 g co godzinę (3-4 razy). Węgiel absorbuje i wydala z organizmu wszystko co napotka , dlatego nie warto brać go z innymi lekami.

Smecta (substancja czynna diosmektyt – 3 g na saszetkę.) – lek o podobnym zastosowaniu do opisanego wyżej węgla aktywnego. Posiada właściwości absorpcyjne (wiązania) toksyn, wirusów i bakterii, które usuwa z organizmu, dodatkowo działa ochronnie i łagodząco na warstwę śluzową przewodu pokarmowego. Dawkowanie u dorosłych 3 saszetki na dobę, rozpuszczane w 50ml wody i popijane małymi porcjami, na początku leczenia w przypadku ostrej biegunki można podwoić dawkę dobową. Tak jak w przypadku węgla aktywnego nie należy przyjmować innych leków 2 godziny przed i 2 godziny po zażyciu leku, ponieważ może obniżyć ich skuteczność.

Nifuroksazyd (substancja czynna nifuroxaidum 200mg) – działa przeciwbakteryjne wobec większości bakterii wywołujących zakażenia jelitowe. Lek działa wyłącznie w jelitach (nie wchłania się do organizmu), jest szybko wydalany z organizmu. Dawkowanie 1- 2 tabletek co 6-10 godzin, max na dobę 800mg.

Stoperan, Laremid (substancja czynna chlorek loperamidu 2 mg) – lek likwiduje objawy ostrej oraz przewlekłej biegunki, dlatego należy go stosować z lekami działającymi przyczynowo np. nifuroksazyd. Pierwsza dawka 2 kapsułki potem po 1, max na dobę 8 kapsułek.

Gastrolit (skład chlorek potasu , glukoza , wodorowęglan sodu , chlorek sodu , wyciąg z rumianku)  – preparat nawadniający przeznaczony do uzupełnienia płynów i składników mineralnych w przypadku zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, które mogą wystąpić w stanach odwodnienia organizmu podczas biegunki, wymiotów oraz nadmiernej potliwości spowodowanej zwiększonym wysiłkiem fizycznym i upałami.

Probiotyk np. Dicoflor, lub EnteroBiotic – pozwala odbudować prawidłową florę jelitową, wspomagającą w leczeniu biegunki. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na wymagane warunki przechowywania, niektóre wymagają trzymania w lodówce, co dyskwalifikuje je przy podróży motocyklowej. Dicoflor nie wymaga trzymania w lodówce.

W tym miejscu przypominam o lekach na chorobę lokomocyjną. O ile takie przypadłości na motorze raczej nam nie grożą to jeśli planujemy np. rejs statkiem a mamy takie problemy, może się przydać Aviomarin lub Locomotiv.

SKÓRA, OCZY

Podczas wyprawy, szczególnie motocyklowej nasza skóra i oczy są narażone na spore niebezpieczeństwo. Dlatego warto być przygotowanym na oparzenia słoneczne, uczulenia, odciski, ukąszenia owadów oraz suche oczy itp.

Hyabak UD  – lub inne krople o działaniu nawilżającym i powlekającym, plusem akurat dla tych kropli jest okulistyczny filtr UV. Stosuje się je w przypadku uczucia suchości lub zmęczenia oczu spowodowanych czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: wiatr, dym, zanieczyszczenia, kurz, suche powietrze czyli wszystko co spotyka nas podczas jazdy motocyklem. Alternatywą dla kropli typu Hyabak są krople w żelu, ich aplikacja jest nieco trudniejsza jednak utrzymują się nieco dłużej na oczach.

Octanisept – płyn dezynfekcji o szerokim zastosowaniu, działa bakteriobójczo, grzybobójczo, drożdżobójczo, pierwotniakobójczo i wirusobójczo, czyli najlepsza możliwa dezynfekcja. Świetnie nadaje się do odkażania zarówno ran, otarć jak i błon śluzowych. Dzięki niemu wszelkie rany szybko i dobrze się goją.

Tribiotyk – jest to maść z trzema antybiotykami, przyspiesza gojenie ran oraz wszelkich otarć. Dostępna w pojedynczych saszetkach 1,0 gramowych.

Termcool – preparat miejscowo chłodzący na wszelkie oparzenia, zarówno te słoneczne jak i te spowodowane płomieniem czy wrzątkiem itp. Nie ma działania leczniczego, jednak zastosowany bezpośrednio po oparzeniu odczuwalnie chłodzi i zmniejsza ból. Na oparzoną skórę należy nałożyć warstwę żelu o grubości 2-3mm, w razie potrzeby należy usunąć pozostałości wcześniejszych warstw i nałożyć świeży żel. Podobnie działa Panthenol, efekt chłodzenia jest nieco mniejszy ale posiada dodatkowo składniki łagodzące i przyspieszające regenerację skóry, dlatego świetnie nadaję się na opaloną słońcem skórę.

Fenistil – żel działający silnie przeciwświądowo, miejscowo przeciwuczuleniowo, zmniejsza obrzęk, łagodzi podrażnienia. Stosujemy głownie na ukąszenia owadów oraz wysypki alergiczne. Właściwości łagodzące i lekko znieczulające pomagają również na oparzenia słoneczne.

Atlacet – żel  stosowany po stłuczeniach i obrzękach pourazowych, po zastosowaniu na skórę wykazuje działanie ściągające i przeciwobrzękowe, jednocześnie łagodzi dolegliwości bólowe.

 Zestaw plastrów – Plastry z opatrunkiem przydają się zawsze, a na wyjazdach szczególnie. Do zestawu tradycyjnych plastrów warto dodać plastry żelowe na pęcherze – żel zawarty w opatrunku ułatwia gojenie pęcherzy i zapewnia długotrwałą ochronne przed czynnikami mechanicznymi.

Nie uwzględniliśmy leków przyjmowanych na stałe, o których każdy przyjmujący je na pewno pamięta. Zawartość apteczki wakacyjnej podzieliliśmy na kilka działów w zależności od przeznaczenia: ból, infekcje, brzuch, oczy, skóra, urazy. Dobrym sposobem jest wyjęcie wszystkich leków z pudełek, które niepotrzebnie zajmują miejsce i włożyć do opisanych woreczków zgodnie z ich przeznaczeniem wraz z ulotką lub instrukcją dawkowania.

Może się wydawać, że apteczka na wyprawę motocyklową jest bardzo duża, a na motorze trzeba się ograniczać. Jednak z nią jest jak z ubezpieczeniem – niepotrzebne do puki wszystko jest dobrze. Jeśli jedziemy w grupie, dobrym pomysłem jest rozdzielenie poszczególnych grup z apteczki pomiędzy kompanów. Mamy nadzieję, że wasze wyjazdy obędą się bez przykrych dolegliwości i apteczka osobista wyjazdowa wróci nietknięta do domu.

Polub lub udostępnij na:
  • Bardzo dobra lista, nie tylko na motocyklowe wycieczki (choć pewnie wtedy dział oczy/skóra może być mniej rozbudowany), zajrzę tu jeszcze dla przypomnienia przed kolejną wyprawą. Pozdrawiam!

  • Myślę, że ta lista przyda się także w zupełnie innych sytuacjach 🙂 Niektóre nazwy leków koniecznie zapisuje 🙂

Top

Polub nas na: