A teraz jesteś tu:
Start > asl > Jesienią na motocyklu. 3 rzeczy których nie unikniesz jesienią

Jesienią na motocyklu. 3 rzeczy których nie unikniesz jesienią

Jazda motocyklem jesienią

Właśnie dziś przyszła do nas kalendarzowa jesień. Trudno się pogodzić, z tym że lato odchodzi do przeszłości, a wraz z nim zmieniają się warunki do jazdy motocyklem. Na szczęście nic nie dzieje się nagle, a nasza pogoda nie zważa na kalendarz.  Jednak jest kilka rzeczy, których nie da się uniknąć jeżdżąc jesienią na motocyklu:

Jazda po zmroku 

Niezależnie jak sprzyjające są warunki pogodowe od dziś dzień będzie krótszy od nocy. Na zachody słońca trzeba będzie polować coraz to wcześniej. Dlatego planując jesienną trasę musimy pamiętać o szybko zapadającym zmierzchu i wszystkim co się z tym wiąże.

Po zmroku znacznie spada widoczność, dlatego dla naszego bezpieczeństwa trzeba o nią zadbać. Dobre żarówki, potrafią znacznie poprawić widoczność, czyste lampy też nie zaszkodzą. Przy naszym Fazerze, wymiana żarówek nie wystarczyła, przerobiliśmy całe lampy. Kolejną rzeczą to szyba w kasku, porysowana lub brudna nocą bardzo rozprasza światło i wtedy niewiele widać.

Równie ważne jest by motocyklista także był widoczny. Na drodze mogą nas spotkać różne sytuacje, które zmuszą nas do zejścia z maszyny (nawet nie wspominam tu o wypadkach – ale również). Odblaskowe kamizelki lub przynajmniej odblaskowe elementy odzieży i kasku mogą uratować nam życie. 

Jeżdżąc po zmroku szczególnie przez las należy uważać na zwierzęta, które zwabia światło. Zderzenie nawet z małego zwierzątka i motocykla może nas dużo kosztować.

Zmienna pogoda

Zmienności pogody doświadczamy przez cały rok, jednak właśnie jesienią i wiosną różnice są najbardziej odczuwalne.

Niezależnie od temperatury w ciągu dnia wieczory i ranki są zdecydowanie chłodniejsze, to jesienią właśnie mogą pojawiać się pierwsze przymrozki. Niska temperatura nie taka straszna jeśli się tylko odpowiednio do tego przygotujemy. Ubranie się warstwowo na tzw „cebulkę” pozwoli na zachowanie odpowiedniego komfortu cieplnego. Nie zapominajmy o ochronie dla szyi i karku by zminimalizować ryzyko przewiania i przeziębienia. Warto mieć również ze sobą przeciw-deszczówkę która ochroni nas nie tylko przed deszczem ale i przed wiatrem.

Zmniejszona przyczepność

Niższa temperatura, częstsze opady deszczu oraz liście na drogach, wszystko to wpływa na zmniejszenie przyczepności motocykla. Łatwo o niekontrolowany uślizg opony. Warto zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość. Jest to o tyle trudniejsze jesienią niż wiosną, że podczas lata rzadziej mamy styczność z tym problemem i zapominamy jak to na wiosnę ostrożniej jeździliśmy.

Jazda na motocyklu jesienią wymaga nieco więcej ostrożności i przygotowania, jednak nie jest to powód żeby z niej rezygnować. Złota polska jesień potrafi zachwycać pięknymi krajobrazami, dla których warto wyjechać z garażu.

Polub lub udostępnij na:
  • Jesień niestety rządzi się swoimi prawami i o ile uwielbiam jeździć motocyklem latem, to jesienią już nie zawsze.

Top

Polub nas na: