A teraz jesteś tu:
Start > asl > Co wspólnego ma rogal z Dniem Niepodległości

Co wspólnego ma rogal z Dniem Niepodległości

dzień niepodległości

Dziś cieszymy się z początku długiego weekendu i święta narodowego jakim jest 11 listopada – Święta Niepodległości. Przez ostatnie kilka lat jest to dzień kojarzony bardziej z politycznymi marszami niż radosnym świętowaniem wolności dla naszego kraju. Na szczęście są w Polsce tradycje zdecydowanie radośniejsze – a mianowicie poznańskie obchody Świętego Marcina oraz związane z nimi rogale świętomarcińskie.

Poznaniacy proponują nam huczne świętowanie w dniu patrona ich miasta. Obchody rozpoczyna msza święta w kościele pod jego wezwaniem. Po niej barwny korowód prowadzony przez Świętego Marcina ubranego zgodnie z legendą w strój rzymskiego legionisty na białym koniu, kieruje się w stronę murów cesarskiego zamku. Tam właśnie Święty Marcin otrzymuje od Prezydenta klucz do bram miasta. Na zwiedzających w zamku czekają wystawy i filmy, natomiast przed zamkiem na scenie odbywają  koncerty oraz spektakle teatralne. Tutaj też odbywa się się kiermasz na którym można skosztować okazjonalnych rogali i innych smakołyków. Impreza zakańczana jest pokazem sztucznych ogni. Długi weekend do świetna okazja do odwiedzenia Poznania.

A co do tego mają rogale? Z okazji Dnia Niepodległości w Poznaniu wypiekane są tradycyjne Świętomarcińskie Rogale o unikalnej recepturze. Są to rogale z ciasta półfrancuskiego nadziane masą z białego maku, bakalii i śmietany są po prostu pyszne. Oryginalne rogale mogą wypiekać tylko cukiernie z odpowiednimi certyfikatami jest ich około 100, znajdziecie je bez trudu na kiermaszach w okolicach zamku.

Czy ta słodka tradycja nie powinna być bardziej popularna i wyjść z Wielkopolski na całą Polskę?  Jeśli nie możecie się wybrać się w ten dzień do Poznania, a macie ochotę spróbować tych rewelacyjnych rogali, można je zamówić przez internet. My testowaliśmy takie rozwiązanie w tamtym roku – rewelacja. Przyszły świeżutkie i pyszne.

Cieszmy się z naszych tradycji, z naszej wolności. Nasz kraj wiele pokonał trudności by mógł być wolnym. Pamiętajmy o tym! Wszyscy powinniśmy szukać pozytywnych radosnych sposobów do świętowania tak radosnego dnia jakim jest Dzień Niepodległości.

Polub lub udostępnij na:
  • KrasnaLove Myśli

    Muszę kiedyś spróbować tych rogali 🙂 Muszą być pyszne 🙂

  • Nieznana nam dotąd ciekawostka. Całkiem dobry pomysł na utożsamianie tradycyjnych wyrobów ze Świętami Narodowymi:)

  • Nawet nie sądziłam, że można je zamówić przez Internet. A chętnie bym wypróbowała i przy okazji sprezentowała kilka mojemu Marcinowi 🙂

Top

Polub nas na: