A teraz jesteś tu:
Start > asl > Święto trzech króli i jasnogórska szopka

Święto trzech króli i jasnogórska szopka

szopka-jasnogórska-2017

Święto Trzech Króli istnieje w polskiej tradycji od bardzo dawna, ale dopiero kilka lat temu kiedy ponownie ustanowiono go dniem wolnym od pracy zostało odkryty na nowo. Jest to dzień kiedy śladami trzech mędrców chodzimy z kolędą do bliskich oraz odwiedzamy szopki bożonarodzeniowe. W wielu polskich miastach powraca również tradycja kolorowych orszaków z udziałem Trzech Króli, które są ciekawą rozrywką w ten wolny od pracy i szkoły dzień.

W tym roku szopka na Jasnej Górze została tradycyjnie otwarta w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia i będzie czynna do 28 lutego. Niestety nie jest to żywa szopka na którą wszyscy tak czekali. Z powodu prac remontowych na Jasnej Górze tegoroczna szopka bożonarodzeniowa usytuowana została na dziedzińcu przed bramą Wieczernika i jest znacznie skromniejsza od tych z ubiegłych lat.

Nad budową szopki tradycyjnie czuwał jasnogórski dekorator. W tym roku swoim wystrojem nawiązuje ona do obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej. To nowa szopka wykonana przez górali z Bachledówki k. Zakopanego.

Szopkę będzie można zwiedzać w dni powszednie od godz. 8 do 18, a w soboty, niedziele i święta do godz. 20.

Polub lub udostępnij na:
Top

Polub nas na: