A teraz jesteś tu:
Start > asl > Jak umilić podróż plecaczkowi ?

Jak umilić podróż plecaczkowi ?

plecak w podróży

Nie jest to wpis o technice i regułach jazdy na motocyklu we dwoje, tego jest pełno w internecie. Oczywiście świadomość pasażera ma ogromne znaczenie  na bezpieczeństwo i komfort jazdy.  Dziś jednak skupimy się na tym jak umilić podróż plecaczkowi podczas długiej jazdy.

Wygoda podczas podróży

Większość motocykli projektowana jest głównie dla kierowców i ich komfort jazdy. Pasażer zawsze ma nieco trudniejsze warunki. Oczywiście wszystko zależy od typu maszyny na jakiej się poruszamy, ponieważ inne warunki panują na sporcie a inne motocyklach turystycznych. Przy niewielkich dystansach gorsze warunki jazdy nie robią problemu, jednak przy dłuższej wyprawie we dwoje warto zadbać o kilka elementów które znacząco wpłyną na wygodę.

Oparcie

Tu ponownie pojawia się temat typu motocykla, gdyż nie wszędzie się je da założyć i względy estetyczne pomijam. Jednak przy dłuższej jeździe na tylnej kanapie motocykla świadomość, że za nami jest jakieś oparcie znacznie zwiększa komfort jazdy. Pamiętamy oczywiście, żeby gwałtownie nie zmieniać pozycji,  i nie odchylać się za  bardzo do tyłu  bo to znacząco utrudnia jazdę.

Podnóżki / Sety

Przy dłuższych wyprawach utrzymanie niezmiennej pozycji przez wiele godzin jest bardzo męczące. Często długość setów dla pasażera wymusza podkurczanie kolan, co w dłuższej perspektywie bywa bardzo uciążliwe. Dobrze jest dostosować wysokość setów do naszych potrzeb. Także podnóżki, a dokładniej ich długość ma duży wpływ na komfort podróżowania.

Kanapa

Na wygodę kanapy przede wszystkim wpływają : miękkość, wyprofilowanie i antypoślizgowość. Często dopiero w dłuższej trasie odkrywamy brak któregoś z powyższych czynników. My zmieniliśmy oryginalną kanapę na taką z materiału antypoślizgowego z podwójną gąbką dla pasażera i wyprofilowaniem zapobiegającym „zjeżdżania” podczas hamowania. Poprawione siedzenie było zbawieniem dla Kasiowego tyłka przy naszej bałkańskiej wyprawie.

O tym jak przerobiliśmy sety i kanapę przeczytacie  TUTAJ.

Poduszka (pączek z dziurką)

Czasem nawet najwygodniejsza kanapa to za mało. Ale  i na to też znaleźliśmy sposób – a jest nim poduszeczka z dziurką. Pozwala ona odciążyć kości pośladkowe i kość ogonową, ponieważ siadając na miękkiej obręczy newralgiczne miejsca są w górze co daje odczuwalną ulgę. Poduszeczkę z dziurką wyposażyliśmy w przeciwdeszczowy pokrowiec z taśmami do mocowania. Dzięki temu materiał w poduszce nie zamoknie podczas deszczu a taśmy przytrzymają ją w miejscu podczas wsiadania i zsiadania z motocykla.  Napiszcie do nas wiadomość jeśli jesteście zainteresowani takim gadżetem.

Camelbag / bidon

Podczas podróżowania w upalne regiony bezwzględnie należy pamiętać o nawodnieniu. Warto zadbać, żeby zarówno Kierownik jak i Plecaczek mieli swobodny dostęp do wody. Dlatego do stelaża kufrów przymocowaliśmy uchwyt na bidon. Dzięki niemu z tylnej kanapy mam  dostęp do bidonu w dowolnym momencie. Mogę sobie na to pozwolić ponieważ podczas upałów jeżdżę w kasku bez szczęki, przy pełnych kaskach praktycznie jedynym rozwiązaniem jest camelbag.

Umilanie czasu

Kiedy już zapewnimy wygodę dla ciała warto zadbać o wygodę dla duszy. Plecaczkowa jazda na motocyklu znacznie różni się od tego co przeżywa kierowca. Z tylnej kanapy jesteśmy tylko biernymi obserwatorami sytuacji, co ma oczywiście wiele pozytywów. Możemy skupić się na umilaniu sobie czasu.

Widoki i krajobrazy

Tylna kanapa daje ten komfort, że mamy czas na podziwianie krajobrazów, w znacznie większym zakresie niż Kierownik. Możemy rozglądać się do woli, a kiedy już nacieszymy się otaczającym krajobrazem, możemy przejść do kolejnego umilacza czasu.

Fotografia i filmowanie

Jadąc przez piękne miejsca nie da się zatrzymywać co krok by uwiecznić ciekawe widoki. Tylna kanapa świetnie się nadaję do robienia zdjęć i kręcenie ciekawych ujęć kamerą.

Intercom

Na koniec to co jest dla mnie podstawą umilania czasu podczas jazdy na motocyklu czyli intercomy. To małe urządzenie ma wiele zastosowań. Oczywiście podstawowym umilaczem czasu jest rozmowa z towarzyszem podróży. To właśnie na rozmowie i dzieleniu się odczuciami upływa nam większość podróży.

Kolejną świetną funkcją interkomów jest możliwość sparowaniach ich z telefonem i słuchania muzyki. Dobrze dobrana playlista umili każdą podróż. Jednak na długie i nudne trasy /autostrady nawet ulubione piosenki potrafią obrzydnąć. Dlatego na takie sytuacje poza ulubioną playlistą zabieramy audiobooka. Słuchanie czytanej książki wymaga skupienia uwagi, przez co nie chce się nam spać. A wciągająca akcja książki pozwala zapomnieć o ciągnących się kilometrach i godzinach jazdy.

Jazda na motocyklu daje wiele frajdy zarówno dla kierującego jak i pasażera. Przy dalszych wyprawach warto umilić sobie podróż, szczególnie na tylnej kanapie. To są sposoby, z których my korzystamy, pewnie jest jeszcze wiele innych.  A jakie są Wasze sposoby na umilanie podróży?

Polub lub udostępnij na:
Top

Polub nas na: