Breaking News
 |  | 

Turystyka

Jakie miejsca w Islandii musisz zobaczyć?

img-responsive

Islandia, kraina lodu i ognia, to fascynujący kraj i nie sposób wymienić wszystkich atrakcji. Planując wyjazd, zwykle mamy ograniczony czas, więc trzeba na coś się zdecydować. Poniżej wybrane miejsca, które można podsumować: Islandia co warto zobaczyć, by jak najlepiej poznać jej różnorodność.

Islandzkie wodospady

Najpotężniejszy wodospad na wyspie i jednocześnie jeden z większych w Europie to Dettifoss. Poza tym, że niesie ogromną masę wody, to jest słynny z gry w filmie „Prometeusz”. Równie rozpoznawalne, choć mniejsze są dwa wodospady na południu kraju. Seljalandsfoss, pod którym możemy się przespacerować oraz Skogafoss, którego 60m wysokości można oglądać z góry, wspiąwszy się po schodach.

Wulkany i ślady ich aktywności

Eyjafjallajokull napędził stracha w 2010r. i sparaliżował ruch lotniczy, dlatego to chyba najsłynniejszy wulkan Islandii. Dobrze znana jest też Hekla, bo to najbardziej aktywny wulkan na wyspie. Z kolei, wybuchająca średnio raz na 50 lat Katla, podczas erupcji powoduje powodzie lodowcowe. Spokojniejszy obraz zobaczymy na północy – Krafla z turkusowym jeziorem w kraterze. Nieopodal znajdują się bulgoczące pola lawy i błota, po których możliwy jest spacer.

Źródła geotermalne

Ciepło wydobywające się z ziemi w postaci pary lub wody, również świadczy o aktywności wulkanicznej. Najpopularniejsze turystycznie, geotermalne baseny to Blue Lagoon. Nieco mniej oblegana (i darmowa) jest rzeka termalna – Reykjadalur. Z kolei w rejonie Krafla, zobaczymy jedną z islandzkich elektrowni geotermalnych. Niesamowite wrażenie robią buchające kłęby białego dymu, a do tego w okolicznościach takich, można wziąć termalny prysznic.

Islandia to też kraina lodu

W Islandii leży największy europejski lodowiec – Vatnajokull. Jego odnoga, Svínafellsjokull, osiągalna jest z punktu widokowego, tuż przy głównej trasie. Około 50km dalej na wschód, warto zatrzymać się nad lodowcową zatoką, gdzie można wybrać się na rejs pomiędzy pływającymi bryłami lodowca. Nadmorski spacer po diamentowej plaży, to też ciekawe przeżycie, bo diamenty to kawałki lodu z lodowca.

miejsca-islandii-musisz-zobaczyc

ABOUT THE AUTHOR