Breaking News
 |  | 

Turystyka

O dobie hotelowej

img-responsive

Podróżując oraz zatrzymując się w hotelach, hostelach i pensjonatach, niewątpliwie spotkamy się z dobą hotelową. Dzięki temu prostemu systemowi, możemy łatwo zaplanować czas pobytu na terenie hotelu oraz po jego opuszczeniu. Osoba, które nigdy nie miały okazji zatrzymać się w takim miejscu może jednak niekiedy być zaskoczona oraz zagubiona. Czym jest doba hotelowa? Czym różni się od zwykłej doby? Czy jest możliwe jej przedłużenie?

Czym jest doba hotelowa?

Doba hotelowa to czas pobytu gościa w pokoju hotelowym od przybycia na miejsce, do wymeldowania, przy założeniu, że przybył on na jedną noc. Zaczyna się i kończy w innym momencie niż standardowa doba, ponieważ zmuszanie gości do opuszczenia hotelu o północy z pewnością nie byłoby dla niego komfortowe!

Czemu służy doba hotelowa?

Doba hotelowa pozwala w prosty i przyjazny dla gości sposób uregulować czas ich przebywania w hotelu. Dzięki niej, możemy zameldować się oraz opuścić pokój o dogodnej porze. Jednocześnie, jest ona ważna dla pracowników hotelu, dyktując rytm ich pracy, dbanie o sprzątanie oraz przygotowanie pomieszczeń do wizyty kolejnych gości.

Od czego uzależniona jest doba hotelowa

Doba hotelowa w każdym hotelu liczona jest nieco inaczej. Często odbywa się w konkretnych godzinach, np. od 14 do 10 następnego dnia. Bywa także, że liczona jest bazując na czasie wydawania posiłków, np. od obiadokolacji do śniadania w dniu następnym. Zdarza się, że ma kilka wariantów, np. w weekendy trwa o godzinę dłużej, umożliwiając gościom długi sen i wymeldowanie się o późniejszej porze. Dobą hotelową może manipulować także sam gość. Wiele hoteli pozwala na wydłużenie doby hotelowej o godzinę lub inny, określony czas, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Wynosi ona zazwyczaj mniej więcej kilkadziesiąt złotych. W niektórych hotelach istnieje jednak możliwość wydłużenia doby hotelowej za darmo w przypadku, gdy nie przewiduje się pełnego obłożenia. W tym celu należy zapytać o wspomnianą możliwość na recepcji, jednocześnie zachowując się uprzejmie i nieroszczeniowo, nie utrudniając pracy obsłudze.

o-dobie-hotelowej

ABOUT THE AUTHOR