Breaking News
 |  | 

Inne

Jak powstają jednostki pływające.

img-responsive

Odrobina historii

Na przestrzeni wieków produkcja łodzi i statków zmienia się zarówno technologia jak i materiały do ich budowy. na początku lodzie budowano z materiałów dostępnych na miejscu. Jednostki pływające były dostosowane do warunków, jakie panowały na miejscowych akwenach. W Egipcie budowano statki przystosowane do żeglowania po nili, Indianie ameryki północnej budowali coś na kształt naszych dzisiejszych kajaków, a na terenach naszego kraju głównie transport rzeczny odbywał się na tratwach i barkach
Przez wieki podstawowym materiałem do produkcji łodzi było drewno i inne materiały naturalne. Jednak głównie drewno. sam proces i technologia produkcji rozwijała się na przestrzeni lat i zależała od dostępnych narzędzi czy rozwoju nauki. .

Czasy współczesne

Dziś technologia, nauka oraz dostępne materiały znacznie ułatwiają produkcję łodzi. Dzięki temu miejsca, gdzie odbudowa się budowa jednostek pływających nie musi ograniczać się do okolic akwenów (jezior rzek czy mórz). Ładzie mogą być produkowane nawet setki kilometrów od Mazur czy Bałtyku,. a ze względu na zastosowanie nowoczesnych materiałów nie ma większych problemów z transportem.
Podobnie jak w przypadku innych dóbr produkcja łodzi może odbywać się seryjnie, niemalże na taśmie montażowej jak i ręcznie. Dziś mamy też dostępne dużo więcej materiałów do ich budowy. Będzie to drewna, stal, laminaty, tworzywa sztuczne czy różnego rodzaju żywice, karbon czy włókno szklane. co tylko chcemy i na co nas stać.

Etapy

Każdą budowę łodzi zaczyna się od projektu. To co siedzi w wyobraźni projektanta przelewa się na papier u oblicza, sprawdza, czy wizja ma szanse w ogóle utrzymać się na wodzie. Potem te wizje dostosowuje się do istniejących praw fizyki i przelewa na papier. W dalszej kolejności, w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania buduje się modele bądź prototypy. Służą one do sprawdzenia jak to, co jest na papierze zachowuje się na wodzie. Następnie wprowadza się oprawki i korekty do projektu. Po przeprowadzeniu koniecznych zmian zaczynamy produkcję łodzi. A potem już możemy obdarzać ludzi szczęściem…

powstaja-jednostki-plywajace

ABOUT THE AUTHOR