Breaking News
 |  | 

Inne

Źródła termalne

img-responsive

W starożytnym Rzymie termami nazywano łaźnie publiczne, stanowiące kompleks wielu różnych obiektów ulokowanych na dosyć rozległym terenie. Termy dostępne były dla wszystkich, wyłącznie o określonych godzinach, a wejście na ich teren było bezpłatne.Termy zaopatrywano w źródlaną wodę za pomocą akweduktów.

 

Pomieszczenia, w których ulokowane były baseny oraz sala do wypoczynku ogrzewane były gorącym powietrzem, które rozprowadzano w specjalnie w tym celu przystosowanej przestrzeni pod podłogą. Obecnie ze słowem termy kojarzą się głównie źródła termalne oraz znajdujące się na ich terenach ośrodki rekreacyjne, wypoczynkowe, kąpieliska i tak dalej. Źródło termalne, znane też jako źródło ciepłe, źródło gorące bądź cieplica to nic innego jak źródło, z którego wypływa woda termalna, czyli taka, której temperatura jest albo o co najmniej 5 °C wyższa od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze, albo też wyższa niż 20 °C. Źródła termalne znane są ze swoich dobroczynnych właściwości, przez co bardzo chętnie odwiedzane są przez osoby pragnące się zrelaksować, wypocząć, nabrać sił. Stanowią też częsty punkt turystycznych wypadów.

Termy Czechy

Czechy, choć graniczą z Polską i są przez to często odwiedzane przez naszych rodaków na krótkie, weekendowe wypady nie kojarzą się wciąż z typowo wakacyjnym kierunkiem. To błąd, bo mają do zaoferowania naprawdę sporo. Jedną z atrakcji są właśnie znajdujące się tam źródła termalne, na przykład te w miejscowości Teplice. Warto je odwiedzić.

 

zrodla-termalne

ABOUT THE AUTHOR