Biblijne znalezisko w Turcji!

O co chodzi z Arką Noego?
Arka Noego – bo o niej mowa – okazuje się być usytuowana w Turcji, około trzydziestu kilometrów od szczytu gór Ararat. Jeśli chodzi o ararat arka noego, o jej umiejscowieniu znalazła się wzmianka w Biblii (Księga Rodzaju, 8:4), gdzie wspomniano, że Arka osiadła w górach Ararat.
Słowo „góry” może tu odnosić się do krainy geograficznej bądź pasma górskiego, nie zaś pojedynczej góry jako takiej. Niewiele osób wie o tym, że oryginalny zapis zawiera jedynie spółgłoski „rrt”, więc równie dobrze można założyć, że zapis ten powinien być tłumaczony jako Urartu, które jest nazwą faktycznie istniejącego w tamtym miejscu starożytnego państwa.
Potop
Potop, który był dla Noego pobudką do zbudowania swojej arki został opisany nie tylko w Biblii, zapiski o nim znajdują się również w starożytnej mezopotamskiej literaturze. W określanym na powstanie w 13 wieku przed naszą erą „Eposie o Gilgameszu”, stwierdza się, iż łódź Noego (Utnapisztim) osiadła właśnie na górze Nisir.
Jako że w oryginalnej pisowni zawarto jedynie litery „nsr”, nazwę tą można przełożyć na „Naser” bądź „Nasar”. Co ciekawe, miejscowość w której stwierdzono obecność Arki na starszych mapach nazywana jest „Nasar”, a dopiero po odkryciu tam biblijnego znaleziska zmieniono nazwę wioski na „Uzengili”.
Lokalizacja Arki i nietypowe trzęsienie ziemi
O umiejscowieniu biblijnej Arki wiadomo było już w czasach starożytnych za sprawą słynnego żydowskiego historyka – Józefa Flawiusza. Napisał on, iż „Jej pozostałości są tam pokazywane przez mieszkańców aż do dziś”. Było to bezpośrednie nawiązanie do Berosza Chaldejczyka, który w roku 290 przed naszą erą wskazywał na fakt, że turyści plądrują Arkę zabierając jej fragmenty do domu, po to, by przerabiać je na swego rodzaju szczęśliwe amulety.
Arka Noego została odkryta dnia 15 maja 1948 roku za sprawą nietypowego trzęsienia ziemi. Nietypowość tego zjawiska wynikła z faktu, że mimo iż ruchy płyt tektonicznych były odczuwalne, nie odnotowano żadnych ofiar ludzkich. Jako ciekawostkę, można potraktować również to, że trzęsienie ziemi nałożyło się w czasie na inne wydarzenie – narodziny Izraela jako państwa (miało to miejsce również 14 maja 1948 roku).
Najnowsze komentarze