Breaking News
 |  | 

Turystyka

Kiedy wysłać dziecko pierwszy raz na kolonię?

img-responsive

Pierwsza wyprawa bez rodziców to niezły test na samodzielność – czy Twoje dziecko jest już na niego gotowe?

Kolonie dla dzieci to ekscytująca sprawa. Z jednej strony dzieci marzą o takim wyjeździe, z drugiej obawiają się być tak daleko od rodziców. To istna próba lekcji samodzielności. W jakim wieku najlepiej ją zatem przeprowadzić, aby dziecko nie zraziło się zbytnią tęsknotą lub nie poczuło się zbyt dorosłym na tego typu wyjazdy.

Ciężko określić odpowiednią porę na pierwszy obóz dla dziecka. Zależy na jakim etapie rozwoju emocjonalnym aktualnie się znajduje. Teoretycznie już siedmio- i ośmiolatki potrafią samodzielnie zadbać o siebie, ale zdarza się też, że nawet starsze dzieci niezbyt dobrze znoszą tak długą rozłąkę z rodzicami.

Szczera rozmowa, która pozwoli ocenić gotowość dziecka na kolonie

Zanim wyślemy więc dziecko na kolonie, należy na pewno z nim szczerze porozmawiać. Nakreślić pozytywne i negatywne scenariusze, uświadomić, czym jest tęsknota i jak długo nie będziecie się widzieć. Sprawdzić jego reakcję, nie tylko werbalną. Niektóre dzieci bardzo starają się nie zawieść rodziców i zdarza się, że udają bardziej samodzielne, niż w rzeczywistości są.

Dobrym testem jest wysłanie dziecka na krótsze obozy, w pobliżu domu. Kilkudniowy pobyt w pensjonacie 30 kilometrów od domu pozwoli sprawdzić, czy jesteście gotowi na taką rozłąkę. W razie falstartu szybko pokonasz tak niewielki dystans i utulisz zapłakanego obozowicza. Dziecku oszczędzisz traumy, a sobie zmartwień lub długiej podróży po stęskniona pociechę.

Każde dziecko staje się gotowe na kolonie w swoim czasie

Kolonie to ważny wyjazd. Zanim jednak dziecko pojedzie na tak długo i tak daleko od nas, trzeba sprawdzić, czy na pewno jest na to gotowe. Nie ma stałych ram, zasad, które określają wiek, w którym dziecko odnajdzie się z dala od domu. Każde rozwija się innym tempem, ma innych charakter i inną potrzebę bliskości. To od rodziców, ich więzi z dziećmi i od samych dzieci zależy to, w jakim wieku powinny pierwszy raz wyjechać na kolonie.

wyslac-dziecko-pierwszy-kolonie

ABOUT THE AUTHOR