Dlaczego boimy się latać?
Awiofobia to nic innego jak lęk przed lataniem. Po raz pierwszy świat usłyszał o tym lęku, kiedy to u pilotów i załogi samolotów podczas wojny obserwowano pojawianie się wyjątkowego stopnia niepokoju powiązanego z podróżowaniem właśnie tym środkiem komunikacji.
Podobnie jak w kwestii innych fobii specyficznych, tak również w przypadku awiofobii nie do końca znane są bezpośrednie przyczyny. Podatność na pojawianie się tego typu zaburzeń lękowych możemy dziedziczyć wraz z genami. Jak udowodniono, te osoby, w rodzinach których ktoś cierpiał na podobnego rodzaju problem, same mają zwiększone ryzyko tego, że inna fobia specyficzna pojawi się i u również u nich. Związek z pojawieniem się lęku przed lataniem mogą mieć także pewne zdarzenia, które związane są z podróżowaniem samolotami. Zdarza się tak, że w trakcie lotu może dojść np. do silnych turbulencji, dlatego przeżycie takiej sytuacji sprawi, że w przyszłości na samą myśl lub widok samolotu będziemy odczuwali lęk w znacznym stopniu. Podstawowym symptomem awiofobii jest lęk skoncentrowany wokół podróży samolotem. Pojawia się on zazwyczaj przed wejściem do samolotu, jak i na samą tylko myśl o planowanej podróży samolotem.
Znaczny wpływ na występowanie awiofobii mają również doniesienia medialne dotyczące katastrof lotniczych. Mimo, że latanie samolotem, to dziś najbezpieczniejsza forma przemieszczania się, w momencie pojawienia się doniesień o katastrofie może sprawić, że osoba, która dotychczas raczej nie przejawiała objawów awiofobii, takowych zacznie jednak doświadczać.
Najnowsze komentarze